1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Zeytinyağlı İncir Kürü Nedir? Nasıl Hazırlanır? Faydaları? Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağlı İncir Kürü Nedir? Nasıl Hazırlanır? Faydaları? Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağlı İncir Kürü Nedir? Ne İşe Yarar?, Zeytinyağlı İncir Kürü Nasıl Hazırlanır?, Zeytinyağlı İncir Kürü Nasıl Uygulanır? ve Zeytinyağlı İncir Kürünün Faydaları Nelerdir? sorularını cevapladık. Kür hakkında merak edilenler için makalemizi okuyabilirsiniz.

Zeytinyağlı İncir Kürü Hakkında Tüm Merak Edilenler

Zeytinyağlı İncir Kürü Nedir? Ne İşe Yarar?

Zeytinyağlı İncir Kürü, insanların var olduğu andan itibaren sağlık alanında çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Günümüz teknolojisine sahip olunmayan eski tıp dünyasında hastalıkları tedavi etmek için doğal bitkiler kullanılmaktaydı. Özellikle eski nesil şifacıların ve pek çok alanda çalışan simyacıların dikkatini bu eşsiz bitkiler çekmekteydi.

Ölümsüzlük ilacı gibi pek çok ilaç yapmaya çalışıp başarısız olsalar da söz konusu bitkilerin pek çok yararını keşfetmiş ve bunları sık sık kullanmışlardır. İncir içerisinde Sodyum, Potasyum, Magnezyum minerallerini ve C, B2, B3, B6 ve K vitaminlerini bulundurmaktadır. Zeytinyağının içerisinde ise oleik asit, fenolik bileşikler, oleuropein ve hidroksitirosol, A, C, E ve K vitaminleri, fosfor, magnezyum, potasyum, kükürt, kalsiyum, demir, bakır gibi mineralleri bulundurur.

Zeytinyağı ve incir tıpta önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda incir ve zeytinin şifası Kuran-ı Kerim’de de bahsedilmektedir. İbn-i Sina’nın hastalıklara tedavi için incir ile zeytinyağını bir araya getirerek oluşturduğu bir kürdür.

binance üye ol

Zeytinyağlı İncir Kürü Nasıl Hazırlanır?

Zeytinyağlı incir kürünü hazırlanması oldukça kolay. Bu kürü 2 şekilde yapabilirsiniz. Tek sefer yapıp uzun süre tüketmek isteyenler tıbbın babası olarak bildiğimiz İbn-i Sina’nın tarifine göre 1 litre saf zeytinyağı ve 250 gram kuru incire ihtiyacınız var. Kuru incirleri dilimleyip saf zeytinyağının içine ekleyin. Kürü 5 gün boyunca karanlık ve serin bir ortamda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Taze taze yapıp tüketmek isteyenler de alternatif tıpta engin tecrübeleriyle birçok hastalığın şifası olmuş Doktor Aidin Salih’in tarifini uygulayabilir. Bu tarifte ise 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı ve 2 adet kuru incir kullanılıyor. Bu tarifi de 1 gün bekletmek gerekiyor.

Zeytinyağlı İncir Kürü

Zeytinyağlı İncir Kürü Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağlı incir kürünün uygulanması da hazırlanması kadar kolay. İbn-i Sina’nın tarifi ile hazırladığınız bu kürü sabah ve akşam olmak üzere 2 sefer tüketmeniz gerekmektedir. Aidin Salih’in tarifi ile hazırladıysanız yalnızca sabah aç karna tüketilmelisiniz. İncirleri yedikten sonra ertesi gün tüketmek için, yerine hazırladığınız yeni incirleri koyarak kürün devamlılığını sağlamalısınız. Hazırladığınız bu kürü 1 ay hiç ara vermeden düzenli bir şekilde tüketmelisiniz. Düzenli tüketmeniz sonucunda size sağlıklı sonuçlar verecektir.

Önerilen Yazı
Cilt Lekeleri İçin Evde Doğal Bakım Kürleri

Zeytinyağlı İncir Kürünün Faydaları Nelerdir?

Kansere hastalığında dahi etkili zeytinyağlı incir kürünün faydaları saymakla bitmez.
 • Boğaz enfeksiyonlarına birebirdir. 6 ay düzeni kullanılması durumunda astım problemine iyi gelmektedir.
 • Yoğun tempolu hayat yaşayan bireyler pratik olmasından ötürü paketli ürünler veya fast food tercih etmekteler. Bu şekilde beslenme ile günlük lif ihtiyacımızı gideremeyiz. Lif eksikliği ise kabıza yol açmaktadır. İncirin lifli yapısı ile bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar ve zeytinyağı da bağırsağın içyapısını yenileyerek kabızlığı engeller.
 • Erkeklerde cinsel güç ve sperm kalitesini arttırır. Kadınlarda ise doğurganlığı arttırarak hamile kalmayı kolaylaştırır.
 • İçeriğindeki B2 vitamini bulunan kuru incir, zeytinyağı ile tüketildiğinde hafızayı ve sinir sistemini güçlendirmektedir.
 • Kuru incir içerdiği potasyum sayesinde yüksek tansiyon dengeleyerek tansiyona bağlı olarak ortaya çıkacak olan kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemede büyük rol oynar. Aynı zamanda zeytinyağının da kalp krizi ve buna bağlı ölümleri azalttığını yapılan istatistiklerde görmekteyiz.
 • Zeytinyağının ve kuru incirin içerisinde bulunan kalsiyum, kemik gelişimini ve diş sağlığını korur aynı zamanda güçlenmesini sağlar. Menopoz döneminde gerçekleşen kemik erimesini de önlemektedir.
 • Zeytinyağı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak ve kuru incir de tatlı ihtiyacını karşılayarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Zeytinyağının karaciğeri temizleyerek kolesterol oluşumunu önler. Kuru incir de kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir.
 • Günümüz koşulları bizi sağlıksız, yetersiz ve dengesiz beslenmeye itmektedir. Bu beslenmeden dolayı bağışıklık sistemimiz zayıflamaktadır. Kuru incirin antioksidan özelliği ile düzenli tüketimde bağışıklık sistemi güçlenir.
 • Lif özellikle meme kanserinde çok önemli bir yer almaktadır. Bilimsel verilere göre düzenli lif tüketiminde kanserli tümörlerin, östrojen seviyelerinin düşürülmesiyle yaklaşık üçte birinde gerileme olduğu görülmektedir.

Doğanın bize sunduğu bu değerli bitkileri kullanırken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. İncir’ in özellikle diyabet hastaları tarafından pek tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu kürleri uygulamak istiyorsanız ve diyabet hastalığınız varsa muhakkak doktorunuza danışmalı, o izin verirse kullanmalısınız.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?