İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. WhatsApp CEO Jan Koum’un İlginç Hikayesi

WhatsApp CEO Jan Koum’un İlginç Hikayesi

Jan KOUM

Jan Koum Kimdir?

Jan Koum, Ukrayna doğumludur. Hükumetin verdiği destek neticesinde ailesiyle birlikte California eyaletine taşınan Jan, ilk olarak ailesinin geçimini sağlayabilmek için bir bakkalda temizlikçilik yaptı. Henüz 18 yaşındayken bilgisayara karşı ilgili olması onu kendi kendine internet ağını öğrenmeye yöneltti. Bundan dolayı w00 w00 adlı hacker gruplarına katıldı.

Kendini bu yönde geliştirmek isteyen Jan için üniversite hayatı başladı. Aynı zamanda ders çıkışlarında Ernst&Young isimli yerde çalışmaya başladı. Burada Brian Acton ile tanıştı, yani Whatsapp ın diğer kurucusu. 20 yaşlarında iken baba be annesini kaybetti. Tamamen yalnız kalan Jan, Brian ile birlikte Yahoo’ da çalışmaya başladı. İşe adapte olabilmek için üniversiteyi de bırakmıştır. Burada 9 yıl çalıştırdıktan sonra WhatsApp macerası başlamıştır.

Whatsapp’ın Kuruluş Hikayesi

WhatsApp, eskiden Yahoo’da çalışmakta olan 2 arkadaş tarafından kurulmuştur. Brian Acton ve Jan Koum adında ki bu iki arkadaş, 2007 yılında Yahoo’dan ayrılıp, güney Amerika’ya gidiyorlar. Jan Koum bir gün play storda gezinirken uygulamalarla nasıl para kazanıldığını ve dünyanın bu uygulamalar etrafında döndüğünün farkına varıyor. Bu nedenle bir uygulama yapmak istiyor ve yakın arkadaşlarından birine konuyu açıyor. Ve ondan bir uygulama yapmasını istiyor. Uygulamadaki amaç insanlar birbirinin durumunu görmesi gerektiği şeklinde olmasını istiyor. Oda bu uygulamayı ekibiyle beraber yaparak WhatsApp ın ilk sürümünü açıyorlar.

binance üye ol

İngilizcede ‘ naber, nasılsın ‘ manasına gelen what ıs up tan etkilenerek, ismini Whatsapp koyuyorlar. Whatsapp ikinci sürüme geçtiğinde ise artık mesajlaşma özelliği geliyor. Bu sayede kullanıcı sayısı 250.000 kişiye ulaşıyor. İş adamlarından yapılan yatırımlarla daha da büyüyen Whatsappı, 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında Facebook satın alıyor.

Facebook’ un Kurucusu ve Hikayesi

Mark Zuckerberg, Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Amerika uyruklu bir girişimcidir. Zuckerberg 2004 yılında Harvard üniversitesinden girişimci 3 arkadaşıyla beraber şuan kendisinde CEO su olduğu facebooku kurarak dünyanın en genç zenginleri arasına girmiştir. 2010 yılında Time dergisinde yılın adamı seçilen Mark, 2011 itibariyle kişisel serveti 24 milyon dolara ulaşmıştır.

Zuckerberg 1984 yılında Amerika’nın New york eyaletinde diş hekimi bir baba olan Edward ve psikiyatrist bir doktor anne olan Caren’ın tek erkek evladıdır. Yahudi ve musevi olarak yetiştirilen Zuckerberg ateist olduğunu açıklamıştır.

Lise yıllarında Facebook sebebiyle birçok ödül alan Zuckerberg, en ünlü üniversitelerden biri olan Harvard üniversitesine başladı. Orada bilgisayar bölümünü okudu.

Henüz üniversitenin ilk yıllarında okuldaki en güzel ve en yakışıklı kız ve erkek öğrencilerinin seçilebileceği bir site kurdu. Sitede üniversite olan herkesin fotoğrafları vardı. Ancak bu resimleri bulabilmek için üniversitenin veri tabanına girmesi gerekliydi.

Bu nedenle sistemi hackledi. Bu okul tarafından öğrenildi ve okulu bıraktı. Daha sonra Harvard’lı öğrencileri bir arada toplamak için facebook isimli arkadaşlık sitesini kurdu. Facebook sadece 18 ayda en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline geldi. Bu durum birçok yatırımcıların dikkatinden kaçmadı ve ona facebook için teklifte bulundular. Bu sayede Zuckerberg artık dünyaca tanınan 24 milyon dolarlık bir adam haline geldi

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?