İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sintigrafi Nedir?, Kalp ve Kemik Sintigrafisi Nasıl Çekilir? Tüm Bilgiler

Sintigrafi Nedir?, Kalp ve Kemik Sintigrafisi Nasıl Çekilir? Tüm Bilgiler

Son günlerde sıkça sorulan sorulardan biri oldu. Bizde uzmanı ile görüşerek bu konuda bir açıklama istedik. İşte: Sintigrafi Nedir?, Sintigrafi Nasıl Yapılır?, Sintigrafi Nasıl Çekilir? Ne Kadar Sürer?, Kalp Sintigrafisi Nedir? ve Kemik Sintigrafisi Nedir? sorularınızın cevaplarını maddeler halinde açıkladık.

Sintigrafi

Sintigrafi Nedir?

Nükleer tıpta gördüğümüz, tanısal bir görüntüleme yöntemine Sintigrafi denilir. Vücuttaki organ ve dokular sintigrafi sayesinde görüntülenir. Bunun için vücuda düşük düzeyde radyoaktif madde ve buna bağlı kimyasal ilaçlar verilir. Kimyasal ilaçların yani radyofarmasötiklerin verilmesiyle dokular ve organlar net bir şekilde görüntülenir.

Sintigrafik taramalar hemen hemen her organ sistemiyle ilgili fonksiyonlarının görüntülenmesini sağlar. Bu taramalar; ağrısız, yan etki bulundurmayan ve alerji riski olmayan oldukça güvenilir tetkiklerdir. Erken tanıda önemli olan sintigrafik taramalar ile hastaların tedaviye verdikleri yanıtlar da değerlendirilir. Sintigrafik taramalar ve radyolojik tetkikler birbirleriyle çok karıştırılsa da aslında birbirlerinden tamamen farklıdır. Görüntülenme için kullanılan yöntemler ve elde edilen görüntüler bakımından sintigrafik taramalar ve radyolojik tetkikler birbirinden tamamen ayrılır.

Sintigrafi Nasıl Yapılır?

binance üye ol

Sintigrafi nasıl yapılır? Sorusunun cevabı da en az sintigrafinin ne olduğu kadar merak edilir. Sintigrafik taramaların çekilmesi için bir nükleer tıp teknoloji uzmanına başvurulur. Tıp uzmanı sizden eğer üzerinizde metalik aksesuarlarınız varsa onları çıkarmanızı isteyecek ve daha sonrasında size giymeniz için bir önlük verecektir. Daha sonra sizden tarama çekimi için tetkik masasına uzanmanızı isteyecektir. Radyofarmasötikleri, damar, ağız veya nefes yoluyla veren tıp uzmanı kimyasalların incelenecek bölgeye yayılmasını bekler. Bu işlem gama kamera denilen radyoaktiviteyi algılayan kameralarla çekilir.

Çekim sırasında tıp uzmanı sizden pozisyon değiştirmemenizi ve hareketsiz kalmanızı isteyecektir. Çekim işlemi tamamlandığı zaman da tıp uzmanınız görüntülerinizi kontrol edecektir. Kontrol işlemi tamamlandığında ve bir sıkıntı çıkmadığında kateteri sonucunuz çıkar. Sonuçlarınıza göre doktorunuz size yapmanız gereken talimatları söyleyecektir.

Sintigrafik taramaya girmeden önce dikkat etmeniz gereken belirli başlı durumlar vardır. Bu durumlar şöyledir:

  • Eğer gebeyseniz veya gebelikten şüpheleniyorsanız ya da emzirdiğiniz çocuğunuz varsa bunu mutlaka ilgili doktorunuza söylemeniz gerekir. Çünkü eğer emziren bir anneyseniz radyoaktif maddeler vücudunuzdan çıkana kadar bebeğinizi hazır gıdayla beslemeniz gerekir. Bu süre içinde sütünüzün vücuttan atılması çok önemlidir.
  • Bu işlem öncesinde en az 4 saat hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Özellikle iki gün öncesinden çay, çikolata ve kahve gibi gıdaları tüketmeniz doktorunuz tarafından da yasaklanacaktır. ,
  • Radyoaktif maddeler vücudunuza enjekte edildikten sonra doktorunuz sıvı almanızı isteyecektir. Bu yüzden test öncesinde de bol bol sıvı almanız gerekir.
Kalp Sintigrafisi
Kalp Sintigrafisi

Sintigrafi Nasıl Çekilir? Ne Kadar Sürer?

Sintigrafi nasıl çekilir? Ne kadar sürer? Gibi sorular akıllara takılan sorulardan bazılarıdır. Nükleer tıp teknoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilen sintigrafi çekimi, bir tetkik masasına yatırılmanız ile başlar. Bu veya benzeri işlemlerde oluğu gibi, takılarınız ya da metalik eşyalarınızı çıkarmanız istenmektedir. Ardından size verilen önlüğü giyerek tetkik masasına uzanmanız istenir. Yanınıza gelen hemşire damar yolu açarak radyofarmasötikleri bu yol ile verir.  Bazen de radyofarmasötikler ağız ve nefes yoluyla da verilebilmektedir.  Gama kameralar ile yapılan bu işlem kimyasalların incelenmesi gereken bölgeye yayılmasıyla bitirilir. Bu işlem de hareketsiz kalmanız gerekecektir. Yapmanız gereken diğer işlemleri ise hemşire ya da teknisyen söyleyecektir. Şayet aksi bir durum yoksa bu tetkik sonrası günlük yaşantınıza kolayca dönebilirsiniz.

Sintigrafinin çekim süresi 20-30 dakika arasında değişecektir. Ancak kimyasalların vücuda yayılması beklenildiği için sintigrafinin tamamı 2 ila 4 saat arasında sürebilmektedir.

Kalp Sintigrafisi
Kalp Sintigrafisi

Kalp Sintigrafisi Nasıl Çekilir?

Sintigrafinin ne olduğunu anladıktan sonra hemen arkasından kalp sintigrafisi nasıl çekilir? Sorusu sorulabilir. Vücudumuzda en önemli organ niteliği taşıyan kalbimizin sağlığını saptamak, kalp damar tıkanıklığı ya da daralması gibi ciddi sorunları teşhis etmek için uygulanan kalp sintigrafisi senelerdir güvenle uygulanan bir görüntüleme yöntemidir.

Kalp sintigrafisi temelde, radyoterapi olarak adlandırılan bir radyoaktif maddenin damar yolu aracılığıyla kalbe ulaşma sürecini gözlemleyerek yapılır.

Kemik Sintigrafisi
Kemik Sintigrafisi

Kemik Sintigrafisi Nasıl Çekilir?

Son olarak, kemik sintigrafisi nasıl çekilir? Sorusu sorulabilir. Kemik sintigrafisi, radyoaktif kemik ajanlarının vücuda enjekte edilmesi ile yapılan işlemdir. Bu test ile kemikte oluşan her türlü yaralanmalar, tümör ve ciddi hastalıklar saptanabilmektedir.

Kemik sintigrafisinde damar yolu ile verilen radyoaktif kemik ajanlarının vücutta ilerleyişi gözlemlenir. Radyoaktif maddenin vücutta tutunma süresi ise 2-3 saati bulabilmektedir.  Bu süreç beklenildikten sonra vücudunuzdan görüntü alınması gerekir. Bunun için ihtiyaç duyulan cihaza istenildiği şekilde yatmanız istenilir. Ardından çekiminiz yapılır. Yapılan çekim 20 ila 40 dakikayı bulabilmektedir. Diğer çekimlerde olduğu gibi bu testi yaptıracak olanlarında çekim sırasında hareket etmemesi gerekmektedir. Toplamda 3- 4 saati bulabilen bu süreç sonrasında kemikte oluşan hasarlar gözlemlenir ve müdahale edilir.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?