İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Orkide Evde Nasıl Bakılır?
Trendlerdeki Yazı

Orkide Evde Nasıl Bakılır?

Orkide Evde Nasıl Bakılır?
2

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçeklerin belki de en güzellerinden olan orkide, çok bilinen ve çok tercih edilen çiçek türlerinden biridir. Salepgiller familyasına ait olan bu çiçek tropikal iklimleri sever ve dünyanın hemen her yerinde yetişebilmektedir. Bilindiği kadarıyla, 20,000 çeşidi vardır ve Türkiye’de de 24 çeşidi yetişmektedir.

En Bilinen Orkide Çeşitleri

  • Cymbidium
  • Miltonia
  • Phalaenopsis
  • Paphiopedilum

Şüphesiz her çiçek gibi orkide de, sevgiyle beslenir. Onun güzelliğini görmeniz için ona iyi bakmanız ve onu sevmeniz gerekmektedir. Ancak birkaç bakım önerisi de yok değildir.

Orkide Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

binance üye ol

Orkide Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Orkidenin yeri çok önemlidir ve bulunduğu yeri sürekli değiştirmemeniz gerekmektedir. Tıpkı biz insanlar gibi, çiçeklerin de seveceği ve güvendiği ortamlara ihtiyaçları vardır. Bunun için, onu saydam bir saksıda ve az güneş alan bir konumda tutmalısınız. Orkideyi sulayacağınız vakit, besleyici olması açısından, haşlanmış yumurta suyunu kullanabilirsiniz.

Orkidenin toprağı çok ıslak kalmamalı. Bunun için, suyunu haftada bir kez olmak üzere verebilirsiniz. Hatta bu çiçeğin en sevdiği sulama işlemi olan, banyolama işlemini yapabilirsiniz. Suya batırıp çıkartılarak yapılan bu işlem, orkidenin en sevdiği yöntemlerden biridir.

Orkide Bakımı

Orkidenin çiçekleri döküldüğü vakit, en çok ilgiye ihtiyacı olduğu vakittir. Budama işlemi de bu aşamada muhakkak yapılmalıdır. Bunun için, 3 boğumun biraz yukarısından kesilmesi gerekmektedir. Sonrasında kesilen dalı kapatmak gerekir. Bu aşamada tercihen, kesilen dal yakılabilir.
Toprağı değiştirdiğinizde hem yeni aldığınız toprağı hem de eski toprağı karıştırabilirsiniz. Bu da orkide için iyi olacaktır. Bazen toprakta böceklenme olabilir. Cam sil ile onları yok etmeniz mümkündür. Ayrıca, pörçükler oluşabilir. Bunların kuru taraflarını keserek çiçekten ayırabilirsiniz. Ancak, canlı taraflarını kesmemeli, toprağın içine koymalısınız.

Orkideye özenli bakmanız halinde yavrulayacaktır. Biraz büyümelerini bekleyip ardından ayırabilirsiniz. Ayırdığınız bu yavruyu anne orkidenin yanında bir konuma koymalı, saksılarının yan yana olmasına özen göstermelisiniz. Bu yavru, normalden daha fazla ilgi bekler. Çiçekler, tıpkı insanlar gibi ilgi ve alaka ile güzelleşir. Orkideye gereken özeni gösterdiğiniz takdirde, güzelce açarak size teşekkür edecektir.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?