İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Eğitim Hayatında: Okul Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Eğitim Hayatında: Okul Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Merhaba sayın ziyaretçi, bu makalemizde; Öğrenci başarısını artırmak için neler yapılabilir? Okul başarısını belirleyen temel etkenler? Okulda başarı için en önemli faktörler nelerdir? Daha yüksek akademik başarı için öneriler. Şeklinde gelen soruları cevaplıyoruz.

Okul Başarasını Etkileyen Durumlar

Okul Başarasını Etkileyen Durumlar

Başarılı olmak için hayat boyu mücadele ederiz. Başarılı olmak kadar başarısız olmak da doğal bir sonuçtur. Başarısız olduğumuz zaman kendimize yüklenmek yerine başarısız olma nedenlerimizi araştırmalıyız. Bizi başarısızlığa sürükleyen nedenleri bulup bu nedenleri ortadan kaldırmadığınız sürece başarısızlık sizi takip edecektir. Öğrencinin okulda başarısız olmasının nedenlerini yazımızın devamında inceleyelim.

Okul Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Anne ve Baba Tutumları

Okul Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Anne ve babanın çocuklarına yaklaşımı öğrencinin okul başarısını etkileyen durumların ilk sırasında gelmektedir. Mükemmeliyetçi aileler ve boş vermiş ailelerin çocukları genelde başarısız olurken demokratik ailelerin çocukları başarılı olurlar. Anne ve babanın çocukla ilgilenmesi çocuğun başarı düzeyini etkiler.

binance üye ol

Duygusal Faktörler

Okula isteksiz gelmek, ayrılık korkusunun oluşması, okula ilişkin beslenen korkular, meslek seçiminde yaşanan kararsızlıklar öğrenci başarısını olumsuz yönde etkileyen duygusal faktörlerdir.

Zihinsel Faktörler

Başarıda zekâ önemlidir. Zeki öğrenciler anlatılanları tek seferde kolayca öğrenirken zeki olmayan öğrenciler en az 2-3 anlatımda anlatılanları öğrenirler. Zihinsel durum başarıyı etkiler. Öğrenme güçlüğü olan bireyler zihinsel yönü geri kalmış öğrencilerdir. Başarısız öğrenciler tümevarım ve tümdengelim gibi akıl yürütme süreçlerini kullanamazlar.

Sınav Kaygısı

Kaygı durumu başarıyı etkiler. Yüksek kaygı ve düşük kaygı başarıyı olumsuz etkilerken orta düzeyde kaygı başarıya olumlu yönde katkı sağlar. Sınav kaygısı akademik başarıyı etkiler. Başarısız olan bireyler başarısızlığı akılsız olmalarına bağlarlar. Sınav kaygısı olan çocukların düzenli çalışma alışkanlıkları yoktur. Orta şiddet kaygı başarıyı arttırır.

Benlik Algısı

Kendini doğru tanıyan ve algılayan bireyler başarıya daha kolay ulaşır. Güçlü ve zayıf yönlerini bilen ve kendini bilen kişiler başarılı olmak için neler yapacağını işe nerden başlayacağını bilir. Benlik algısı yüksek bireyler başarıya dönük olumlu duygulara sahiptir. Benlik algısı düşük bireyler kendilerini değerlendiremezler. Potansiyellerini sınavlara aktaramazlar. Amaç belirlemede ve amaca ulaşmada güçlük çekerler.

Motivasyon

Başarısız öğrencilerin motivasyonu düşüktür. Motivasyonu arttırma konusunda ailelere büyük görev düşer. Çocuklarına hedef koymayan ve çalışmaları aileler tarafından desteklenmeyen çocukların motivasyon düzeyleri düşüktür. Başarısız öğrenciler hedef koymada ve hedefe ulaşmada kendilerini her zaman yetersiz hissederler. Sürekli birilerinin kendilerine yardımcı olmasını ve yol göstermesini beklerler.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?