İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Nomofobi Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Nomofobi Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Gençlerde yeni bir psikolojik hastalık olarak görülen Nomofobi'yi konu ediyoruz. Teknolojinin getirdiği bir yeni hastalık da akıllı telefon bağımlılığı hastalığı, peki bu nomofobi nedir? Nomofobi belirtileri nelerdir? Nomofobi hastalığı ile nasıl başa çıkılır? işte sorularınızın cevabı.

Nomofobi Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Nomofobi nedir?

Akıllı telefon bağımlılığı olarak bilinen Nomofobi (No Mobile Phobia) kelimelerinin kısaltmalarından oluşmaktadır. Kişinin telefonundan uzakta olması, telefonunun bozulması, kontörünün bitmesi veya telefonunu kaybetmesi gibi endişe halleri ile psikolojik ve bedensel acı çekme hali olarak gözlemlenmiştir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefon kullanımı artmaya başladı. Her gün ortalama 2-3 saatimizi akıllı telefonlarla uğraşarak geçiriyoruz. Akıllı telefonların hayatımıza bu kadar nüfuz etmesi ile birlikte günümüzde yeni bir rahatsızlık durumu ortaya çıktı. Akıllı telefon bağımlılığı çağımızın en vahim rahatsızlıklarından birisi haline geldi. Kitap okumaya, kendimizi geliştirmeye bir türlü vakit bulamadığımızı söyleyip dururuz. Oysa ki vaktimizin büyük bir bölümünü, internette, sohbet kanallarında ve sosyal medya hesaplarında geçiriyoruz. Bugünlerde telefonsuz hiçbir yere gidemez hale geldik. Akıllı telefon bağımlılığı artık hastalık boyutuna ulaştı.

Nomofobi Belirtileri Nelerdir?

A merikan Pew araştırma şirketi insanların % 90’ının telefon kullandığını, kullanılan telefonların %58’inin akıllı telefon olduğunu tespit etmiştir. Cep telefonlarından ayrı kalındığı zaman, paniğe kapılıp ve ümitsizlik içinde olmak akıllı telefon bağımlılığının en önemli belirtisidir. Akıllı telefon bağımlısı kişiler işlerine odaklanma sorunu yaşarlar. Etrafındaki kişilerle fazla konuşmazlar, telefonları çalmadığı halde telefonlarını kontrol etme gereği duyarlar. Akıllı telefon bağımlısı kişilerin %58’i erkek, % 42si kadın olarak tespit edilmiştir. Özellikle sanayileşmiş ülkelerin vatandaşlarında yaygın olarak görülür.

binance üye ol
 • Cep telefonunuzu 1 gün boyunca kapatabiliyor musunuz?
 • Tuvalete ve banyoya giderken telefonunuzu yanınıza alıyor musunuz?
 • Takıntılı bir şekilde mesaj, eposta ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyor musunuz?
Bu soruların cevabı evet ise siz de bir akıllı telefon bağımlısısınız.

Nomofobi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Nomofobi hastalığı ile nasıl başa çıkılır? Akıllı telefon bağımlılığı ile baş etmek için uzman desteği almalısınız. Akıllı telefon kullanımına sınırlama getirin.

 • Mümkünse kendinize tuşlu telefon alıp akıllı telefon kullanımına ara vermelisiniz.
 • Telefonları iş dışında kullanmayın. Kafa dağıtma aracı olarak telefonları kullanmayın, kafanızı dağıtmak için insanların içine karışın.
 • Telefonunuzdaki internet paketini küçültün ve internet kullanımını sınırlayın.
 • Sosyal medya hesaplarınızı bir süre dondurun ve yalnız kalmak yerine sosyal etkinliklere katılın.
 • Bütün işlerinizi telefondan yapmayın, bazı işler zaman alsa da akıllı telefon kullanımı yerine işi bizzat yapmaya çalışın.
 • İşlerinizi planlayıp iş yaparken telefon kullanmamaya özen gösterin.
 • Telefonu hayatınızın merkezinden çıkarın.

Akıllı telefon bağımlılığı (nomofobi) hakkında bilgiler düzenledik, umarız sizler için bir faydası olmuştur.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?