1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. O Durursa Hayat Durur! #Kalp Hakkında 10 Etkileyici Bilgi
Trendlerdeki Yazı

O Durursa Hayat Durur! #Kalp Hakkında 10 Etkileyici Bilgi

O Durursa Hayat Durur! #Kalp Hakkında 10 Etkileyici Bilgi

Bildiğimiz gibi insan vücudunda gizemi çözülemeyen ve hayatın tüm şifrelerini içinde barından organımızdır kalp. Hakkında milyonlarca araştırmalar yapılsa da, henüz yapay bir kalbin insanda meydana getirdiği etkileri tam anlamıyla karşılayacak teknolojiye ulaşamadık.

Arkadaşlarınız arasında daha cool görünmenizi sağlayacak, kalp hakkında 10 bilgiyi sizler için derledik.

#1 Ortalama bir insan kalbi dakikada 80 kez atıyor. Saatte 4800, günde 115.200 ve yılda 42.048.000 ortalama atıyor. Bunun üzerine bırakın şiiri destan bile yazılır. 🙂

binance üye ol

#2 İnsan kalbi aynı zamanda enerji kaynağıdır ve kalbin bir günde ürettiği enerji, bir yük kamyonunu yaklaşık 32 kilometre sürebilirsiniz.

#3 İnsan kalbinde 4 kapakçık bulunur ve kalbimizin atarken çıkardığı ses bu kalp kapakçıklarının açılıp kapanmasından gelmektedir.

#4 Antik Mısır zamanında kalbin kutsal bir organ olduğuna inanılıyordu. O zaman ki Mısır halkı kalbin vücudun içinde gezebildiğini kendi iradesini kendinin belirlediğine düşünüyordu.

#5 Yapılan araştırmalara göre, kadınların kalbinin erkek kalbine göre %25 daha küçük olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda kadınların bir erkeğin enerjisine ulaşması için yaklaşık 3 kat daha fazlası atması gerektiğini göstermektedir. Erkeklerin, kalplerinde daha fazla duyguyu barındırdığı da buradan alınan verilerce öne sürülmektedir.

#6 Bir insan kalbi, anne karnında 4. haftasını tamamladıktan sonra atmaya başlar. Bu süre hayatımızın son bulmasına kadar devam eder.

#7 Yeni doğan bir bebeğin kalbi düşünülenin aksine çok daha fazla atar. Bu sayı dakikada 70 – 190 ile arasındadır.

#8 Bir bebeğin kalp büyüklüğü, yetişkin bir insanın kalbinin 15/1’i kadardır. Fakat bir yetişkin ve bebek kalbi aynı sayıda hücreye sahiptir.

#9 Spor yapmayan bir insan ve düzenli spor yapan insanların kalp krizi geçirme oranları hemen hemen aynıdır ve bir insanın ilk kalp krizinde ölme oranı ile sonraki kalp krizlerinde ölme oranları 3/1’i kadardır.

10 Pazartesi günleri kalp krizi geçirmek için ideal bir gündür. Yapılan araştırmalar sonucu, Pazartesi günü kalp krizi geçirme oranı diğer günlere göre daha yüksektir.

Hem  genel kültür hem de arkadaşlarınız arasında daha cool görünmenizi sağlayacak kalp hakkında 10 etkileyici bilgiyi sizler için derledik. Bu bilgileri paylaşarak, hem bize hem kendinize destek olmak ister misiniz?

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (2)

  1. yapayzeka_avatar

    4 numaralı bilgiye çok şaşırdım, Mısır’lıların garip adetleri gelenekleri olduğunu biliyordum ama kalp hakkında böyle değişik fikirleri olacağını tahmin edemezdim. 🙂

  2. yapayzeka_avatar

    Çok ilginç bir yazı olmuş keyifle okudum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir