1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Japonya’nın İntihar Ormanı: Aokigahara Duyduklarınıza Şok Olacaksınız!
Trendlerdeki Yazı

Japonya’nın İntihar Ormanı: Aokigahara Duyduklarınıza Şok Olacaksınız!

青木ヶ原

Aokigahara (青木ヶ原) ormanı, uluslararası bilinen adıyla ise ‘İntihar Ormanı, Japonya’nın Fuji dağlarının kuzeybatısında yer alıyor. Ormanın zemini ise yüzyıllar önce Fuji Dağı’nın püskürmesiyle meydana gelmiş magmatik kayaçlardan oluşuyor. Ormanda birkaç turistik bölge bulunsa da (Buz mağaraları, kayalar, dağ vb.) , çoğu kişinin giderken biraz düşündüğü hatta tereddütte bulunduğu bir mekân olduğu yadsınamaz elbette. O halde hazırsanız bu korkunç ormanla ilgili birkaç şey söyleyeyim.

Coğrafi Yapısının Korkunç Özellikleri

青木ヶ原
青木ヶ原

Aokigahara Ormanı, o kadar sık olan bir bitki örtüsüne sahiptir ki, kaybolduğunuzda yönünüzü bulmanız neredeyse imkânsız hale gelmektedir. Hatta ormanda yürüyüşe giden sporcuların, yönlerini bulabilmek için belirli bölgelere bant çektiği ortaya çıkmıştı ve pusulaların veya herhangi bir telefon operatörünün da ormanda çalışmadığı söylenmişti.

Bununla beraber, sesinizi duyurmanız da bir hayli zor. Bunun nedeni ise zemindeki lav gözenekleri (yukarıda bahsettiğim püskürmeden oluşan lavlar), sesi emerek ormanı daha da sessizleştirmekte. Ormanı ziyaret eden birkaç kişinin kurduğu cümleler ise şu şekilde: ‘ normalde depresif biri değilimdir fakat buraya girdiğim andan itibaren kendimi kötü ve rehavet dolu hissettim.

binance üye ol

Ormanın öldürücü bir sessizliği mevcut ve sanki içinizden bir çığlık geliyormuş ve onu susturmak istiyormuşsunuz gibi bir his veriyor’ bu gözlemlerden de ormana gelen herkesin aklında ölümün olmadığını, atmosferden kaynaklanan depresif havanın da etkisinin büyüm olduğu tezini onaylamak mümkün.

Ormanın Böyle Olmasına Ortam Hazırlayan Eser

Hali hazırda Japon mitolojisinde mistik bir yer olan ve ölülerin ruhlarıyla özdeşleşen Aokigahara, daha sonrasında Seicho Matsumoto’nun ‘Kuroi Kaiju’ adlı romanında iki karakterinin bu ormanda intihar etmesini konu alan eserinin hemen ardından resmen ormanı intihar merkezi haline getirmiş diyebiliriz. Ormanın farklı yerlerinden ve maktullerin üzerinden bu kitabın çıktığına ise çoğu kez rastlanılmış.

İntiharların Türleri ve Ürpertici Detaylar

青木ヶ原
青木ヶ原

Aokigahara Ormanı’na giden çoğu gezgin Fuji Dağı’nın farklı açılardan fotoğraflarını çekmek için ve diğer yürüyüş yapan sporcuların nasıl kaybolmamak için yöntemler kullandıklarını ve sık ağaçlı rotalara girmeme çabasını yukarıda anlatmıştım. İntihar amacıyla ormana giden insanlar ise, bilerek o yollara sapmakta. Bunun tahmin edilmesi ise zor olmasa gerek…

Bir diğer korkutucu detay ise, son kez oraya sürülmüş ve terkedilmiş hurda arabalara ormanın girişinde rastlanabiliyor olması. Veyahut geldiklerinde birkaç gün üzerinde düşünmek adına kamp kuran içleri dolu/ boş yıkılmış çadırlar…

Ormanın girişinde ise normalde doğal alanlarda yazan ‘ormanı kirletmeyiniz’ ‘ateş yakmayınız’ ‘sigara izmariti atmayınız’ vb. gibi uyarı işaretleri, yine Aokigahara’daki koşullardan mütevellit farklı bir perspektifle hazırlanmış. Üzerinde ‘Aileniz ve arkadaşlarınızı arkanızda bırakmayın’ ‘Sevdiklerinizi düşünün’ ‘Lütfen intihar etmeyin’ gibi tabelalar mevcut.

Ormanda yaşanan bu korkunç intihar türlerini ağırlıklı olarak ikiye ayırabiliriz. Birincisi yüksek dozda enjekte edilen uyuşturucu; ikincisi ise kişilerin kendilerini ağaçlara ip aracılığıyla asmaları. Ormanın derinliklerine doğru yol alındığında ağaçların gövdelerine çivi ile çakılmış topluma veyahut devlete sitem amaçlı objeler, notlar ve veda mektupları bulabilmek mümkün.

Japon hükümeti ise özendirici olma ihtimaline binaen ölüm sayılarını resmi olarak yayınlamamaya karar vermiş. Fakat sayıların yıllık 50-100 hatta daha fazlaya dahi çıkabildiği yine söylenenler arasında.

Tüm bu nedenlerden ötürü gündüz vaktinde bile dolaşırken bekçilerin kurumuş ölü bedenler, yerlerde boş şırıngalar ile karşılaşması artık bir rutin haline gelmiş onlar için. Hatta polisin ormanın içinde bir ceset evi yaptırdığı bile söyleniyor. Bir dönem kendilerini öldüren insanların üzerinde kalan değerli eşyaları yağmalayan bir grup kişi de çıkmıştı. Bütün bunların arasında macera için bile oraya gitmek isteyen/ giden binlerce kişi var.

Japonya ve İntiharlar Arasındaki Bağlantı

青木ヶ原
青木ヶ原

Asya ülkelerinin genelinde bu sorun süregeliyor. Ne kadar gelişmiş ülkelerden biri olsa da Japonya, intihar oranlarının en yüksek olduğu yerler arasında yer alıyor. Bunu ise çok uzun süreli çalışma saatleri, insanları psikolojik olarak çok yoran lise ve üniversite sınavları ve bunların yanında vakitsizlik sıkıntısından oluşan bir asosyalliğe bağlayabiliriz. Hatta bu öyle bir asosyallik ki, sırf intihar etmek için bile kuş uçmaz kervan göçmez, tabiri caiz ise hiçsizliğin ortasında gidip hayatlarına son veriyorlar.

Bulunamamış Bedenler

İlk bilgi kısmında belirttiğim gibi, ormanın hala girilmemiş kısımları olduğu için, bulunmamış ve toprağa karışan birçok beden olduğu tahmin ediliyor. Bu ise ormanın girişlerine yerleştirilen ve ceset sayılarının oranıyla tahmin edilmeyen çalışılıyor.

青木ヶ原
青木ヶ原

Filmlerin Bile Konusu Oldu

Anlatılan bütün bu giz dolu ve korkunç bilgiler elbette en çok korku filmi senaristlerinin ilgisini çekecekti. Aokigahara Ormanı zaten Japonya’da birçok kurguya başrol mekân olarak yardımcı olmuşken, yabancı medyada ise daha önce belgesellerde ve kitaplarda yerini alan Aokigahara, 2016 yapımlı ‘The Forest’ (Orman) ile yabancı medyanın Aokigahara’yı konu aldığı ilk yapımlardan birisi olma unvanına sahip oldu.

Filmde Amerikalı Sara Price, Japon Polisi’nden sorunlu ikiz kız kardeşi Jess’in öldüğü haberini alır. Jess’in intihar için Japonya’daki popüler İntihar Ormanı’nı seçtiğini öğrenir. Amerika’dan Japonya’ya kardeşini bulmak için giden Sara, otelde tanıştığı Aiden in tavsiyesiyle Kardeşini bulmaya Aokigahara’ya gider. Ve orada korkunç olaylarla karşı karşıya kalır.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?