1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Evde Doğal El Bakım Kürleri

Evde Doğal El Bakım Kürleri

Hiçbir teknolojik ürün size ömür boyu garanti veremezken, hayatımızın tamamında tüm işlerimizin ana etkeni olan ellerimiz ömür boyu bizimle! Peki biz en yakın dostumuz olan ellerimize ne kadar bakıyoruz? İşte bu makalemizde Evde Doğal El Bakım Kürleri nasıl hazırlanır? kullanımı ve etkileri hakkında bilgilere yer veriyoruz.

Evde Doğal El Bakım Kürleri

Gün içinde ellerimizi oldukça sık kullanırız. Ellerimiz hem çok fazla nesne ile temas halinde olması hem de değişen hava koşullarından fazlasıyla etkilenebilmektedir. Gün boyu kirle, tozla ve soğukla bir savaş veren eller çoğunlukla kişisel bakım ritüellerine dahil edilmez.

Soğuk havanının kuruyarak çatlamasına neden olduğu veya kimyasallar sebebiyle yıpranan eller için de doğal birçok yöntem bulunmaktadır. Üstelik bu kürler diğer bakım ritüellerinin aksine ev de kolaylıkla kişinin kendisinin yapabileceği kürlerdir.

Evde Doğal El Bakım Kürleri Nasıl Hazırlanır?

Evde yapılabilecek el bakımı kürleri yıpranmış ellere mucizevi çözüm yöntemleri sunmaktadır, bu yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

binance üye ol
  • Badem Yağı ve Muz Kürü
  • Şeker, Zeytinyağı ve Süt Kürü
  • Hindistan Cevizi, Zeytinyağı ve Bal Kürü
  • Karbonat, Limon Suyu ve Bal Kürü

Badem Yağı ve Muz Kürü

Yarım muz ve bir tatlı kaşığı badem yağı iyice karıştırılarak elde edilen kremsi yapı ile ellerinizi nemlendirebilirsiniz. Hazırladığınız kremi ellerinize sürerek yarım saat bekledikten sonra dilerseniz ılık su ile durulayabilirsiniz. Hoş kokusu ve kıvamlı yapısı ile içinde kimyasallar bulunan piyasadaki nemlendiricilerden çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Ellerinizin ihtiyacına göre haftada bir uygulayarak bir ritüel haline getirebilirsiniz.

Şeker, Zeytinyağı ve Süt Kürü

1 yemek kaşığı esmer şeker, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yarım yemek kaşığı sütü karıştırarak elde edeceğiniz peeling ile ellerinize masaj yaparak ellerinizde olan yıpranmış tabakadan kurtulabilirsiniz. Ellerinize masaj yaparken tırnak kenarlarınızı da unutmayın. Çünkü ellerin en fazla yıpranan kısımları fark edilmese de tırnak kenarlarıdır. Masajınızı tamamladıktan sonra 10 dakika bekleyerek ellerinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi, Zeytinyağı ve Bal Kürü

Yarım yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, yarım yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı balı bir kapta güzelce karıştırın. Çatlamış ve yıpranmış ellerinize masaj yaparak güzelce yedirin. Bu uygulamadan sonra ellerinizi durulamanıza gerek yoktur. Uygulamanın hemen sonrasında fark edilir bir yumuşaklık ortaya çıkacaktır. Çünkü cildiniz karışımı tamamen emecektir. Yalnızca cildinizin ihtiyacından fazla olma ihtimalinde balın yapışkan dokusu kalabilir.

Karbonat, Limon Suyu ve Bal Kürü

1 tatlı kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı bal ile birkaç damla limon suyunu karıştırdıktan sonra ellerinize yumuşak dokunuşlarla masaj yapmalısınız. Masajınızı tamamladıktan 10 dakika sonra ellerinizi ılık su ile durulamayı unutmayın. Bu kür ile çeşitli sebeplerle yıpranmış olan ellerinizdeki lekelerden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?