İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Engelliler İçin Üretilen Teknolojik Ürünler

Engelliler İçin Üretilen Teknolojik Ürünler

Teknoloji çağına girdiğimiz 2000'li yıllar da, engelli arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştırabilecek güzel gelişmeler yaşanıyor. Arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırabilecek teknolojik ürünleri araştırdık. Engelliler için üretilmiş teknolojik aletler.

Engelli İnsanlar İçin Üretilen Teknolojik Aletler

Engelli İnsanlar İçin Üretilen 15 Teknolojik Alet

Tüm dünyada son derece hızlı bir şekilde gelişim gösteren teknoloji, zihinsel ya da bedensel olarak meydana gelen bir takım rahatsızlıkların giderilmesi ya da etkilerinin hafifletilmesi konusunda da etkili olmakta. Engelliler için teknolojik aletler her geçen gün geliştirilmekte ve daha kullanışlı bir hale getirilmekte. Bu aletler sayesinde, yaşamda engel olarak görülen birçok farklı sorunun önüne geçmek mümkün.

WeWalk Akıllı Baston

Dünyanın en akıllı bastonu olarak da tanımlanmaktadır. Görme engelli bireyler için tüm engellerin ortadan kaldırılmasına katkı sağlamakta. Üzerinde bulundurduğu ultrasonik sensörü sayesinde çevredeki engelleri algılayıp titreşimli bir uyarı göndermekte. Bu sayede görme engeli bulunan ya da görme bozukluğu yaşayan bireyler, çevrede yer alan tüm engelleri kolaylıkla algılayabilmekte. Özellikle çevre koşulları göz önünde bulundurulduğunda, görme engelliler için farklı zorlukların başarılı bir şekilde giderilmesini sağlamakta. Engelliler için teknolojik aletler arasında en sık tercih edilenlerden bir tanesi WeWalk akıllı baston olmayı başardı.

Giyilebilir Parmak Okuyucu

Geliştirilen teknolojik aletlerin başında giyilebilir parmak okuyucu yer almakta. Tamamı ile özel olarak tasarlanan bu alet metinlerin okumaya yardımcı olmakta. Özellikle giyilebilir olması işlemlerin çok daha kolay bir hale getirilmesini sağlamakta. Görme zorluğu çekenler için birebir bir teknoloji olmasının yanında tek işlevi de okumak değil. Kitaplıkta bulunan ya da elektronik cihazda basılı olan metinleri okumaya yardımcı olmasının yanı sıra, tercüme yapabilme yeteneğine de sahip. Cihaz parmağa takıldıktan sonra her seferde tek bir satırın işaretlenmesi kullanılmasını sağlıyor.

binance üye ol

Horus Dünyayı Anlatan Kişisel Asistan

Görme engellilere çevresinde olup biteni bildirmesi için geliştirilen Horus tam bir kişisel asistan görevi görmekte. Üzerinde bulunan iki kamerası sayesinde algıladığı her unsuru inceliyor, analiz ediyor ve tanımlıyor. Barındırdığı sensörler ile grafik işlemci destekli olarak çalışıyor. Bu sayede Horus görme engellilerin etrafında olup biten her şeyden anılık olarak haberdar olmasını sağlamakta. Tüm bunlar ile birlikte, metin okuma, fotoğraf okuma, kişi yüzlerini tanıma gibi özellikleri ile görme engelliler için adeta farklı bir bakış açısı oluşturmakta.

Liftware

Engelliler için teknolojik aletler denildiği zaman ilk akla gelen aletlerden bir tanesidir. Herhangi bir çatal ya da kaşık gibi bir alet takıldığı zaman, kendi kendini sabitleme özelliğine sahip bir tutacak görevi görmekte. Özellikle Parkinson hastalığını yaşanalar bireyler için oldukça büyük bir rahatlık sağlamakta. Titreme etlisini yüzde yetmiş oranında azaltarak, yemek yemeği çok daha kolay bir hale getirmekte.  Özellikle çatal ya da kaşıklardan yemeklerin dökülmesini kayda değer ölçüde azaltması ile tercih edilmekte. Hastaların kendi kendilerine yemek yemelerine olanak tanıyor.

Sound Shirt Müziği Bedeninizde Hissedebileceğiniz Kıyafet

İşitme engellilerin müziği hissetmesini sağlayan giysi Sound Shirt bezersiz bir avantaj sağlamakta. Tamamı ile özel olarak geliştirişmiş olan bu giysi, müziğin sadece kulaklar ile duyulur bir unsur olmasının dışına çıkılmasını sağlamakta. Doku üzerinden çalışan bir hoparlör görevi görerek, işitme engelli bireyleri müziği hissetmesini sağlamakta.

iBot Merdiven Çıkma Özelliği İle Tekerlekli Sandalye

Engelliler için teknolojik aletler denildiği zaman tekerlekli sandalyeler ilk akla gelenlerdendir.  Tekerlekli sandalyeleri birçok farklı noktada görmek mümkün, ancak merdiven çıkarken yaşanılan zorluklar ortaya kullanışsız bir ürünü çıkartmakta. Bu noktada tamamı ile özel olarak geliştirilen bu tekerlekli sandalye merdiven çıkma ve basamak tırmanma gibi aktiviteleri yerine getirmekte. Tamamen fiziksel engeller için üretilmiş ve kendini dengeleyen bir yapıya sahip.  Tekerlekli sandalye kullanarak farklı noktalarda zorluk geçenler için hareket özürlüğü bu sandalye sayesinde sağlanmakta.

Transcence

Transence, engelliler için teknolojik aletler ele alındığı zaman elle tutulur bir araç olmamasına karşın, oldukça işe yarıyor. Özel olarak geliştirilen bu uygulama akıllı telefon ve benzeri cihazlara yüklenerek kullanılabilmekte. İşitme engeli bulunanlar için hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran bir yapıta sahip. Anlık olarak konuşulan kelimelerin metin haline dönüştürülmesine olanak tanıyor. Uygulamanın en güzel özelliği ise her farklı konuşmacı için farklı renkte bir metin ortaya çıkartması. Yani kalabalık bir ortamda bulunulsa dahi, kafa karıştırmayan sonuçlar ortaya çıkarılmakta.

Kapten Plus Ses Aktivasyonlu GPS

Görme bozukluğu yaşayan bireyler için tek başına bir noktadan farklı bir noktaya seyahat etmek oldukça zorlayıcı olabilmekte. Yanlış yollara sapmak, tabelaları yanlış okumak ya da kalabalık yazılar arasında doğru olanı bulmak zorlayıcı olabilir.  Geliştirilen bu cihaz doğrudan kullanıcının üzerinde takılıyor ve tol tarifinin, bulunulan konumun sesli bir şekilde anlatılmasına olanak tanımakta. İsteğe bağlı olarak konumlar ve rotalar kayıt edilebilmekte.

Sesame Akıllı Telefon

Bu akıllı telefon, ön kamerası sayesinde kullanıcının baş hareketlerini takip etmekte ve bu sayede telefonun kullanılabilmesine imkan tanımakta. Aynı zamanda ses kontrolü ile de telefon üzerinden işlemler yapılabilmekte. Bu sayede herhangi bir şekilde elleri kullanmaya gerek kalmadan, arama, mesaj gönderme ve bunlara benzer işlemler telefon üzerinden gerçekleştirilebilmekte. Sıradan bir akıllı telefon boyutlarında olmasının yanı sıra birçok avantaj sağlıyor.

Dot – Braille Akıllı Saat

Tamamı ile görme engelliler için geliştirilmiş bu saat hem ekonomik hem de pratik bir çözüm sağlamakta. Görme engelli bireylerin her an her yerde mesajlara, farklı alanlardaki metinlere ve hatta kitaplara erişim sağlamasına olanak tanıyor. Sürekli olarak geliştirilen sistemi sayesinde, nerede olunduğu fark etmeden ya da hangi metinin okunmak istendiği fark etmeden istenilen her metnin okunmasına imkan tanımakta.

DynaVox EyeMax Sistemi

Bu sistem, felç, beyin felci ve inme gibi hastalıkların olumsuz etkilerini yaşayanlar için özel olarak geliştirilmiştir. Sağlanan bu sistem sayesinde hastalar iletişimi sadece gözlerini kullanarak gerçekleştirebilmekte. Cihaz üzerinde son derece kapsamlı bir göz takip sistemi yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar klavye üzerinden iletişim sağlayabiliyor. Özellikle vücut fonksiyonları doğru çalışmayan bireylerin, farklı şeyleri ifade edebilmesinde ve çevresindeki insanlar ile iletişime geçebilmesinde son derece etkili. Sağladığı gelişmiş olanaklar ile engelliler için teknolojik aletler arasında öne çıkmakta.

Google Sürücüsüz Araba

İlk ortaya çıktığı günden bu zamana kadar geçen zamanda her zaman kendisinde söz ettiren bu sürücüsüz araba, engelliler için teknolojik aletler konusunda büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırmakta. Hem görme engelliler için hem de farklı fiziki engeli bulunan bireyler için özgür bir seyahat olanağı tanıyabilir.

DEKA Robotik Kol

Geleneksel protez kolların yerine çok daha işlevsel be ayrıntılı bir kol olarak geliştirilen bu robotik kol, birçok farklı işlevin kusursuz bir şekilde yapılmasına olanak tanımakta. Aynı zamanda sıradan protezlere oranla çok daha hafif ve fonksiyonel. Son derece hassas çalışan sistemleri sayesinde engelliler için teknolojik aletler konusunda öne çıkmakta. Hassas işlemlerde dahi tam bir performans sağlaması ile birçok engelin önüne geçmeye imkan tanımakta.

Talkitt

Konuşma engeli bulunan ya da dil sorunları yaşayan bireylerin, diğer bireyler ile iletişim kurmasını sağlamak amacı ile geliştirilmiş bir cihazdır. Anlaşılmaz olan telaffuzları dahi anlaşılabilir konuşmalara çevirerek iletişimin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanımakta. Günümüzde en yaygın olarak görülen sorunlardan bir tanesi olan konuşma engelinin sağlanan bu araç ile tamamı ile ortadan kaldırılabilmesi, hayatın daha da kolaylaştırılmasını sağlıyor.

Neomano Robot Eldiven

İnsanların nesneleri daha sıkı tutmasını, almasını sağlayan robotik bir eldivendir ve özellikle multipl skleroz, serebral palsi, omurilik yaralanmaları veya felç geçirenler için yararlı olabilir. Eldiven; kullanıcının işaret parmağına, orta parmağına ve baş parmağına bağlanır ve bir Bluetooth denetleyicisine tek bir basma, eldivenin içinde bulunan titanyum telleri etkinleştirerek kullanıcının elini kapatır. Hareketlilik sorunları olan kullanıcılar eşyaları tutabilir, şişeleri ve kapları çevirebilir, sayfaları çevirebilir, kapıları açabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?