İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Çocuklara Paylaşma Duygusu Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Paylaşma Duygusu Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Paylaşma Duygusu Nasıl Öğretilir?
3

Okul öncesi çocuklara paylaşma duygusu nasıl kazandırılır?

Paylaşma duygusu doğuştan gelen bir duygudur. Bu duygu sonradan yaşanan olaylar neticesinde gün yüzüne çıkar. Çok çocuklu ailelerde paylaşma duygusu gelişmezse kavga ve anlaşmazlıklar görülür. Paylaşmayı öğretmek için çocuğu zorlamak doğru değildir. Çocuğun oyuncağını zorla elinden alarak kardeşi ile paylaşmasını sağlamak, tehdit etmek, korkutmak bu alanda en sık yapılan hatalardır. Bu durum, çocuğa paylaşma duygusunu öğretmez. Aksine çocuğun öfkesini körüklemiş olursunuz.

Bunun yerine çocuklarınızla daha dostane bir yaklaşım sergileyerek iletişim kurabilirsiniz. Kendilerini ifade etmekte zorlanan çocuklar, agresif olabilirler. Bu durumda yapmanız gereken sakinliğinizi korumak ve onu anlamaya çalışmaktır. Kendini ispatlamak isteyen çocuk her zaman inatçı olur ve sözlerinizi dinlemeyebilir. Bu durumda onu sakinleştirecek ve başka objelere yöneltip dikkatini dağıtacak konular bulabilirsiniz. Böylelikle daha sakin bir tutum sergilemesine yardımcı olursunuz.

Paylaşma Duygusu Nasıl Öğretilir?

Çocuğa paylaşmayı öğretirken, çocuğu devre dışı bırakmayın. Çocuğa kontrolün çocukta olduğunu hissettirin. Şimdi birlikte resim yapalım. Kalemlerden hangisini arkadaşına verelim diyerek çocuk sahip olduğu nesnenin kontrolünün kendisinde olduğunu hissetmesi gerekir.  Paylaşmanın olumlu tarafını göstermek için çocuğa seçim yapma hakkı verilmelidir.

binance üye ol

Çocuk sosyalleşmeye başladığı anda paylaşmayı öğrenir. Paylaşan çocuklar arkadaşları arasında kabul görürken, paylaşmayı sevmeyen çocuklar arkadaşları tarafından reddedilip dışlanır. 5 yaşındaki çocuklar paylaşmayı grup içinde iş birliği kurarken öğrenir. Paylaşmanın ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği çocuğa öğretilmelidir. Paylaşma çocuk için önemli olan ve oynadığı oyuncak üzerinden yapılmamalıdır. Eve misafir geldiği zaman çocuğun paylaşmayı kabul ettiği oyuncakları arkadaşı ile paylaşması sağlanmalıdır.

Çocuğunuzu Asla Zorlamayın!

5 yaşından küçük çocukları paylaşma konusunda zorlamayın. Çocuklarınız bir oyuncak için kavga ediyorsa ellerinden oyuncağı alın. Kavga etmeden paylaştıkları zaman oyuncağı alabileceklerini belirtin. Çocuğunuzla oyunlar oynayın. Oyunlarınızın içinde mutlaka paylaşma teması yer alsın. Oyunda tüm bebeklere yiyecek dağıtın. Bebeklerin elindeki çikolatayı bölüşüp yemelerini sağlayın. Oyuncakları dönüşümlü oynamalarını sağlayın.

Böylece çocuğa verilen bir şeyin elinden geri alınabileceğini öğretmiş olursunuz. Çocuklarınızı uyutmadan önce onlara yaşadıkları olayları anlatmalarını sizinle paylaşmalarını isteyim. Çocuğunuzun gelişim düzeyine haklarına ve isteklerine mutlaka saygı gösterin.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?