İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Çocuklara Evde Verilebilecek İşler

Çocuklara Evde Verilebilecek İşler

Çocuklara Evde Verilebilecek İşler

Çocuklara Evde Hangi Görev ve Sorumluluklar Verilmeli?

 Tüm anne ve babalar başarılı, çalışkan bireyler yetiştirmek ister. Bu hedefe ulaşmak istiyorsak çocuklarımıza mutlaka görev ve sorumluluklar vermeliyiz. Onlara evde hem zaman geçirmelerini sağlayacak hem de ileriki zamanlarda daha bilinçli ve tecrübeli bireyler olmalarını sağlayacak görevler verebiliriz. Kişisel gelişim ve uygulama kabiliyetlerinin ortaya çıkması için ebeveynlerin mutlaka ev içerisinde çocukları için uygulatmak üzere belirli sorumluluklar vermesi gerekir.

Çocuklar bu sorumluluklarla birlikte yıllar sonra birçok beceriye ve bilgiye sahip olarak ev yaşantılarında örnek birer ebeveyn olabilirler. Onların yapacağı türden küçük etkinliklerle hem zamanlarını iyi kullanmalarına hem de sizlerle güzel vakit geçirmelerine olanak sağlayabilirsiniz. Böylece çocuklar işe yaradığını hissedecek evde önemli birey olduklarını anlayacaklardır.

Çocuklara Sorumluluk Vermenin Sağladığı Yararlar

Görev ve sorumluluk vermek çocuklarda özgüven duygusunu geliştirir. Birey hayatın içinde aktif olarak yer alır. Yaparak yaşayarak öğrenir. Öğrenmeleri daha sağlam gerçekleşir. Çocuğa evde görev ve sorumluluk vermek çocuğa evde önemsendiğini hatırlatır. İş yapmak bireyi mutlu eder. Başarma duygusunu tadar. Birçok konuda kendine güvenir. Pratiklik kazanır. Özgüven konusunda ileriki dönemlerde zorluk çekmez.

binance üye ol

Çocuklara görev ve sorumluluk verirken yaşına cinsiyetine ve gelişim durumuna dikkat edin. Çocuğa yapabileceği görev ve sorumluluklar verin. Aksi takdirde görevi yerine getiremediği zaman kendini değersiz ve yetersiz hissedebilir.

Uzmanlar yaş guruplarına göre çocuklara şu görev ve sorumlulukların verilmesini tavsiye etmektedir:

  • 3-6 YAŞ: Sofrayı mutfaktan içeri getirtin. Oyuncaklarını toplatıp, çalışma masasını düzeltmesi isteyin. Ayağı çıkmış bebeğin ayağını taktırın. Pili biten oyuncağına pil taktırın.
  • 7-12 YAŞ: Çöpleri çöp tenekesine döktürün. Bakkaldan küçük alışverişler yaptırın. Sofrayı hazırlaya yardım etmesini sağlayın. Oyuncağını tamir ettirin. Çalışma masasını düzelttirin. Kirli çamaşırları banyoya attırın. Kuruyan çamaşırları askılığa astırın. Basit usul mutfak işlerini yaptırın. Yumurta haşlatın. Kızartma yaptırın. Çay demletin.
  • 12-18 YAŞ: Bulaşıkları yıkatın. Sobanın külünü döktürün. Fatura ödemeye gönderin. Alışveriş yaptırın. Temizlik işlerine yardım etsin. Odun kırmaya yardımcı olsun. Odunları depoya taşımaya yardımcı olsun. Yıkanmış çamaşırları sersin. Ütü yaptırın. Sobayı yaktırın. Çay demletin. Küçük ev aletlerini tamir ettirin.

 

 

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?