İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Cilt Lekeleri İçin Evde Doğal Bakım Kürleri

Cilt Lekeleri İçin Evde Doğal Bakım Kürleri

Cilt Lekeleri İçin Doğal Bakım Kürleri

Cilt Lekeleri İçin Doğal Kürler

Cilt lekelerinin oluşumunun temelinde melanin maddesi bulunmaktadır. Belli sebeplere bağlı olarak cildin bazı bölgelerinde fazla üretilen melanin ile ciltte lekelenmeler ortaya çıkabilmektedir. Melanin maddesi normalde saçlara, cilde ve gözlere renk veren bir maddedir.

Ciltteki lekeler kimi zaman tehlikeli durumların habercisi olsa da çoğunlukla zararsız lekelerdir. Ancak kişileri dış görünüm olarak son derece rahatsız eden bir duruma dönüşebilmektedir.

Cilt lekeri nedenlerine bakılacak olursa genellikle yaşın ilerlemesi sonucu ortaya çıksalar da yaşanılan hamilelik, stresli dönemler ve kontrolsüz maruz kalınan güneş ışınları da ciltte ciddi lekelerin oluşmasına neden olabilmektedir.

binance üye ol

Cilt Lekelerini Önleme Yolları

Oluşan cilt lekelerini geçirmenin birçok yolu olduğu gibi ciltte oluşacak lekelenmelerin de önüne geçilmesi için yapılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır.

Cilt Lekeri İçin Evde Doğal Bakım Kürleri

  1. Öncelikle güneş ışınlarından kaynaklanan lekeleri önlemek için mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Ayrıca güneşlenme süresi nöbetleşe devam etmelidir. Kesintisiz yarım saatten fazla direkt güneş ışınlarına maruz kalan ciltte lekelenmelerin oluşması kaçınılmaz olacaktır.
  2. Güneşlenirken mutlaka bir şemsiye veya koruyucu tente eşliğinde güneşlenilmelidir. Böylece güneş ışınlarının direkt cilde temas etmesinin önüne geçilmiş olunur.
  3. A, C, E vitaminleri ciltte oluşan lekelerin geçmesi için birebir faydalıdır. Bu vitaminler gerek kapsül olarak gerek enjeksiyon yöntemleri ile kullanılabilir.
  4. Ciltte oluşan lekeler için birçok krem şeklinde ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.
  5. Mezoterapi olarak bilinen yöntem ile cilt lekelerinden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olabilmektedir. Bu yöntem ile cilt altına vitaminler enjekte edilerek cilt altında bulunan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olunmaktadır.
  6. Son yıllarda oldukça popülerleşen lazer uygulamaları ile de cilt lekelerinin azalması sağlanabilmektedir. Mezoterapi yönteminin tam tersine cildin üst yüzeyinde bulunan deri lazer yöntemi ile soyularak alt tabakada bulunan teniz cilt ortaya çıkarılmaktadır. Bu işlem sonucunda lekeli cilt vücuttan ayrılarak lekeli görünüm azaltılmış olmaktadır.

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için beslenme düzeni de son derece önemlidir. Beslenme düzenine dikkat edilerek cildin yenilenmesi mümkündür. Doğada bulunan bitkisel çözümlerin önümüzdeki zamanlarda daha da popüler olacağı kesin.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?