İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir bilgisayar alacaksınız fakat nelere dikkat edeceğinizi bilmiyor musunuz? İşte bu yazımızda Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? konusunda sizleri uzman yapamasak da dikkat edeceğiniz bazı püf noktalarına değindik.

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilir? Bilgisayar almaya karar verdiniz fakat model ve marka konusunda tereddütleriniz varsa eğer, yazı dizimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Sizler için işin uzmanları ile görüşerek bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken hususları belirledik. Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunu şu şekilde sıralayabiliriz;

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Bilgisayarınızı almadan önce aşağıda listelediğimiz parça özelliklerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Ana kart

Ana kart, bilgisayarın donanımlarının bağlandığı, parçaların birbiri ile etkileşime girdiği noktadır. Ana kart donanımlarınıza uygun olmalıdır. Ana kartlar her işlemciyi, RAM kapasitesini ve ekran kartını desteklemez. Donanımlarınızı seçtikten sonra ana kartı seçmelisiniz. Ana kart ram kapasitesinin iki katını destekleyebilir. Ram’i yükseltmek istediğinizde ana kartınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

binance üye ol

İşlemci

Bilgisayarın beynine işlemci denir. En büyük işlemci markaları Intel ve Amd’dir. İşlemciler bilgisayarlarda yapılan işlemleri gerçekleştirir. Intel işlemci genellikle programlar için, AMD işlemciler ise grafiğe dayalı işlemlerde tercih edilir. Aynı anda birkaç program açmak istediğinizde işlemciniz iyiyse bilgisayarınız hızlı çalışır.

RAM

Bilgisayar çalışırken bilgileri geçici olarak depolayan hafıza birimidir. Bir sekmeden diğerine geçişte ram hafızası kullanılır. RAM bilgisayarın hızını doğrudan etkiler. Her bilgisayarda mutlaka RAM bulunur. Aksi takdirde bilgisayar görüntü vermez En düşük ram kapasitesi 500 MB, en yüksek ram kapasitesi günümüzde 16 GB’dır. Bilgisayar alırken bilgisayarınızın ram kapasitesinin en az 4 GB olmasına dikkat etmelisiniz. Daha profesyonel ve uzman kullanıcılar için 8 GB ram tavsiye edilir.

Harddisk

Harddisk bilgisayarın hafızasını temsil eder. Bilgisayarda kaydedilen bütün bilgiler harddiskte saklanır. Harddiskinizi başka bir bilgisayara takarak bilgilerinizi taşıyabilirsiniz. Bilgisayara format attığınızda harddiskin içindekiler silinip yeni işletim sistemi yüklenir. Harddiskler; dâhili ve harici olmak üzere iki çeşittir. Kendinize film, oyun arşivi yapmak istiyorsanız harddiskinizin kapasitesini yükseltmelisiniz. Alacağınız bilgisayarın harddiski en az 500 GB olmalıdır.

Ekran Kartı

Ekran kartı bilgisayar görüntüsünün ekrana iletilmesini sağlar. Ekran kartınız yoksa bilgisayarınızda görüntü alamazsınız. Ekran kartı, oyun oynamak isteyenler için en önemli parçadır. Oyun oynamak için belleği ve çözünürlüğü yüksek bir ekran kartına sahip olmalısınız.

Özetleyecek olursak en az Intel i5 ve muadili bir işlemci, en az 4 GB RAM, en az 1 GB ekran kartı, en düşük 500 GB kapasiteli hardiske sahip bilgisayar almanız tavsiye edilir. Saydığımız özelliklere sahip en uygun bilgisayar almak için en az 4000 lirayı gözden çıkarmalısınız.

Tepkinizi 8 milyar insana belirtmek ister misiniz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?